ÖRNEK AİLE RESMİ YORUMLAMA 1

Resim 6 yaşında bir kız çocuğuna ait. (şema öncesi dönem)

  • Resimdeki aile bireyleri soldan sağa doğru baba, anne, kendi ve kardeşleri şeklindedir. Aile üyeleri tam, birlikte ve yan yana çizilmişler. En küçük kardeşin (anne henüz hamile) ailenin sırasına eklenmesi, bu konudaki heyecan ve sabırsızlığın bir sonucudur. En küçük kardeşini şimdiden ailenin bir üyesi olarak kabul ettiğinin göstergesidir.
  • Aile bireylerinin boyutları yaş özelliğinin üzerinde gerçekçi ve detaylı. Bu çocuğun gelişmiş yeteneklerini gösteriyor.
  • Çocuk kendisini annesinin yanında çizmiş, ailede yaşa göre bir dizilim kullanılmış. Çocuğun kendisini ailede en çok anneye yakın hissettiğini söyleyebiliriz. Anneyle saçların yoğun olduğunu ve temas ettiğini görüyoruz. Saç çocuklar için güç simgesidir. Annesini ve kendisini aile içindeki diğer kişilere göre daha güçlü görüyor. Güçlü olması ve annesine yardım etmesini gerektiği hissediyor olabilir. 
  • En küçük kardeşin kolları diğerlerine göre açık, aslında doğmak üzere olan kardeşin ailenin diğer üyelerinden daha işletişimsel olmasını hayal ediyor. Belki diğerlerinin iletişime kapalı olduğunu hissediyor olabilir.
  • Sayfanın sağ tarafı kurduğu hayaller ve gelecekle ilgilidir, sağ üstteki güneş ve sağ alttaki park çocuğun sıcak bir yaz günde parka gidiyor olduğunu hayal ettiğini gösteriyor. Oldukça mutlu ve pozitif bir çocuk olduğunu gülen yüzlerden de anlayabiliyoruz. (karantina günlerinde çizilmiş bir resimdir.)
  • Babanın gözlerinin farklı yöne (sola) doğru bakıyor olması, ilgisinin farklı bir konuda olduğunun gözlenmesi ve belki ilgi ihtiyacının bir sonucu olabilir.(Babanın uzun saatler çalısması ya da ilginin yeni doğacak kardeşte olması durumu üzerinde durulabilir) Gözler tüm aile üyelerinde oldukça büyük ve kirpikler belirgin çizilmiş.Bu durum çocuğun ilişki kurma ihtiyacının yüksek olmasıyla ilgilidir. Kirpik aileyi zorlayan durumlar olduğunu düşünmesinin bir sonucu olabilir.
  • Anne ve baba arasına çiçek çizmesi anne ve baba arasındaki ilişkinin daha yakın olmasını arzulaması ile ilgilidir.

Mutlu resimler…