ÖRNEK AİLE RESMİ YORUMLAMA 2

Resim 9 yaşında bir kız çocuğuna ait. (gerçekçilik dönemi)

  • Resimdeki aile bireyleri soldan sağa doğru baba, kendi, kardeş ve anne şeklindedir. Aile üyeleri tam, birlikte ve yan yana çizilmişler. Bu çizim, ailenin çocuğun zihninde birliktelik içinde ve sağlıklı iletişimde olduğunu gösteriyor.
  • Aile bireylerinin boyutları yaş özelliğine uygun olarak gerçekçi çizilmiş.Kullanılan detaylar çocuğun yaşının üstünde gelişmiş yeteneklerine işaret ediyor.
  • Çocuk kendisini babasının yanında çizmiş, ailede yaşa göre bir dizilim kullanmamış. Çocuğun kendisini ailede en çok babaya yakın hissettiğini söyleyebiliriz. Babaya ilgisini ve yakınlığını çizimdeki dirsek temasında da görebiliyoruz. Babayı sakallı çizmiş (normalde sakalsız) saç ve sakal çocuklar için güç simgesidir. Babasını güçlü otorite olarak gördüğünü söyleyebiliriz.
  • Kardeşi için çizdiği kulaklar, abartılı uzun ve kafadan çıkmış gibi çizilmiş. Kardeşini ağır işiten, anlamayan ya da kendine güveni az olarak görüyor ve çok eleştirel bakıyor olabilir.
  • Anneyi temassız bir aralıkta eli havada ve göz kırpar şekilde çizmiş. Anne ile bir çatışma ve rekabetten bahsedilebilir. Annenin bir elinin havada ve gövdeden ayrı olması, diğer aile üyelerine göre daha iletişime açık olduğunu gösteriyor. Göz kıpma hareketi ise, gözlemi az yaptığı fikrinden ileri geliyor yani çocuk annesinden daha yoğun bir gözlem ve ilgi bekliyor olabilir.
  • Baba ve kardeşin kıyafetindeki düğme çizimi aslında annelerine bağımlı ve çocuksu olduklarını, kendisinin ve annesinin bağımsız ve olgun olduğunu düşündüğünün ifadesidir.