Kaktüs Testi Örnek Analizleri

Kaktüs kağıdın merkezinden hafif sağa yerleşmiştir. Bu geleceğe yönelim anlamı taşır. Kişinin şu anki durumundan memnun olmadığı ve değişim için hedeflere odaklandığı anlamına gelir. Sayfanın 3/1 i boyutunda kaktüs öz saygının olması gerekenden düşük olduğunun göstergesidir. Resimde dikenlerin uzun ve seyrek olduğu görülmektedir. Öfkenin de paralel olarak seyrek yaşandığı fakat yaşandığı zaman yüksek olabileceği anlamı taşır. Evde mi yoksa doğada mı yetişiyor?” sorusuna doğada cevabı verilmiştir. Kişinin özgürlüğüne düşkün olduğunu ve ilişkilerde özellikle özgürlüğünün kısıtlandığını hissettiği anlarda dürtüsel davrandığını gösterir.

2. soruya “ona dokunmak mümkün değil ve iğneleri batar.” cevabı verilmiştir. Kişinin kendine yaklaştırmadığı, derin ilişki kurmakta zorlandığı sonucuna varılır. Kişinin 3.soruya “yanlız yaşıyor ve komşuları yok” cevabı 2. soruyu destekler niteliktedir. Kaktüsün etrafında dikenli, dönen çöl çalılarını görüyoruz. İnsanlara güvenmediği ve kendini savunmaya aldığı görülmektedir. Bu, kişinin sosyal ilişkileriyle ilgili sorun yaşadığını gösteren bir çizimdir.

4. soruya “büyüdüğü zaman çiçekleri dökülür ve yaşlanır” cevabı alınmıştır. Kişinin yeterli olgunluğa ve bilgeliğe ulaşmak için daha gelişmesi ve büyümesi gerektiğini düşündüğü anlamına gelmektedir.

Resmin diğer unsurlarına bakacak olursak sağ üstte bir kızgın çöl güneşi görülmektedir. Güneş figürü annedir. Resmi yapan kişinin yetişkin bir kadın olduğunu düşünürsek, bu güneş anne olma isteğini ve hayallerini ifade eder. Kaktüsün üstündeki pembe çiçekler kadınsılığı ve farklı olma arzusunu gösterir.

Kaktüs kağıdın orta sağ tarafına yerleşmiştir. Gelecek yönelimlidir. Bir sonraki adıma daha çok odaklanır ve yaşar. Sayfanın 4/1 boyutunda düşük özgüveni gösterir. Fakat yaşı ve özel eğitim öğrencisi olduğu dikkate alınırsa boyut ve özgüven normal seviyededir.